Joanna De Marini

Jestem psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą psychoanalitycznym.

Jestem absolwentką psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyłam czteroletnią Szkołę Psychoanalitycznej Psychoterapii Egzystencjalnej im. Gaetano Benedettiego (Scuola di Psicoterapia Psicoanalitica Esistenziale ,,Gaetano Benedetti'') W Asyżu (Włochy). Jestem członkiem Izby Psychologów regionu Umbrii (Ordine degli Psicologi della Regione Umbria) we Włoszech.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w instytucjach służby zdrowia, m.in na dziennym oddziale onkologicznym szpitala Santa Maria della Misericordia i w uniwersyteckim ośrodku badawczym Centro C.U.R.I.A.M.O. w Perugii we Włoszech. Współuczestniczyłam w badaniach naukowych profesora Maurizio Peciccia nad efektami zastosowania innowacyjnych form psychoterapii grupowej w leczeniu psychoz. W ostatnich latach współpracowałam z lubelskim Stowarzyszeniem NATANAELUM, gdzie zajmowałam się terapią osób doświadczających traumy wojennej i prowadzeniem szkoleń dla studentów psychologii i wolontariuszy w tym zakresie.

W mojej pracy zajmuję się zaburzeniami: lękowymi, nastroju, osobowości i psychosomatycznymi. Pracuję z osobami borykającymi się z różnymi problemami, takimi jak: kryzysy życiowe i rodzinne, trudności w relacjach z bliskimi, problemy związane z niskim poczuciem własnej wartości i zależnością od innych, doświadczanie nadmiernych napięć i stresów, zachowania kompulsywne, problemy związane z odżywianiem, doświadczanie poczucia pustki i braku sensu życia.

Prowadzę psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży. Podchodząc w sposób indywidualny i unikalny do każdej zgłaszającej się do mnie osoby, staram się elastycznie dostosowywać narzędzia pracy, korzystając z dorobku i bogactwa różnych nurtów terapeutycznych.

Podejście psychoanalityczne, na którym bazuję w pracy z pacjentami, zakłada, że znaczna część naszego życia psychicznego toczy się w nieświadomości. Jej aktywność daje o sobie znać pod postacią: marzeń sennych, przejęzyczeń, czynności omyłkowych i skojarzeń, jakie pojawiają się w naszym umyśle. Zakorzenione w nieświadomości wzorce mają wpływ na sposób przeżywania siebie i innych oraz siebie w relacjach z innymi. Pojawienie się objawów chorobowych jest w świetle psychoanalizy związane z występowaniem w psychice nieuświadomionych: konfliktów, deficytów i zniekształconych relacji z obiektem wewnętrznym, które dzięki terapii mogą stać się dostępne dla świadomości pacjenta i następnie przepracowane w relacji z terapeutą. W trakcie trwania terapii sposoby i wzorce reagowania danej osoby odtwarzane są w relacji z terapeutą pod postacią kierowania na niego oczekiwań i odczuć doświadczanych wcześniej wobec znaczących osób w przeszłości. Analiza tych nieświadomych procesów pełni kluczową rolę w podejściu psychoanalitycznym.

Moja rola w terapii polega na towarzyszeniu pacjentowi w: zrozumieniu przyczyn trudności, z którymi się zmaga, w nadaniu sensu i znaczenia jego przeżyciom i w procesie przekształcania nieadaptacyjnych wzorców reagowania na takie, które pozwalają mu osiągnąć poczucie równowagi.

Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u superwizora szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Biorąc udział w konferencjach naukowych i szkoleniach stale podnoszę swoje kwalifikacje.

Prowadzę psychoterapię w języku polskim i włoskim.